piątek, 29 stycznia 2016

Badanie znajomości angielskiego - dobre wieściW październiku 2015 r. ukazał się ciekawy raport z badania przeprowadzonego dla Cambridge English przez Millward Brown. Celem badania było uzyskanie opinii 600 rodziców dzieci w wieku 6-12 lat na temat uczenia się języka angielskiego przez dzieci, oceny poziomu znajomości, czy znaczenia angielskiego dla przyszłości dziecka. Zobaczcie co pokazało badanie.


Wybrałam najciekawsze aspekty badania z punktu widzenia metody, którą staram się wprowadzać od samego początku, czyli możliwie jak najbardziej naturalnej nauki języka obcego w kraju nieanglojęzycznym oraz nauki przez zabawę.


Otrzymane statystyki - muszę przyznać - są bardzo budujące. Grupa badanych rodziców była spora, bo aż 600 osób, więc można założyć, że wyniki powinny dość dobrze odzwierciedlać rzeczywistość. 

Cieszy mnie, że rodzice angażują się w naukę dziecka angielskiego, tak licznie zachęcają do oglądania i słuchania w języku obcym (80-87%), a także osobiście uczestniczą w nauce i zabawie (78%). 

Ciekawa dana dotyczy zdecydowanej przewagi mówienia nad innymi sprawnościami językowymi dziecka. Zdaniem rodziców o wiele ważniejsza jest umiejętność komunikacji ustnej (70%) niż na przykład poprawnego pisania w języku obcym (15%). 

Rodzice wskazali również, że aż 72% dzieci ogląda programy lub bajki w języku angielskim, a 42% - co też jest wysokim wynikiem - czyta w oryginale.

Jeśli chodzi o ulubione sposoby nauki angielskiego poza szkołą, to z badania wynika, że większość dzieciaków lubi naukę z rodzicami lub rodzeństwem, do czego wszystkich cały czas bardzo zachęcam! Sporo dzieci też uczy się samodzielnie oglądając i słuchając w oryginale. Co ciekawe, tylko 17% dzieci lubi naukę w szkole językowej, a 13% - korepetycje.

Mój ulubiony punkt badania to pytanie o najważniejszy zdaniem rodziców przedmiot szkolny. Zgadnijcie jaki to ? :) Oczywiście angielski! Aż 86% rodziców tak uważa stawiając go nawet wyżej od przedmiotów ścisłych, co raczej sama bym zakładała.

Zdaniem prawie wszystkich pytanych rodziców, znajomość angielskiego daje wspaniałe możliwości - dobrą pracę, sukcesy zawodowe, dobre zarobki, możliwość podróżowania... Na pewno w dużej części tak właśnie jest. Zwłaszcza teraz kiedy świat jest tak bardzo otwarty i ma tyle do zaoferowania. 

Tak więc uczmy nasze dzieci angielskiego, bo wynikają z tego same korzyści! :) 


A oto pytania i odpowiedzi, które pokrótce omówiłam. Zobaczcie jak odpowiadali rodzice:


Jak rodzice zachęcają do nauki angielskiego?


98% - chwali
87% - zachęca do oglądania
83% - pokazuje w Internecie
80% - zachęca do słuchania
78% - wspólnie się bawi/uczyKtóre sprawności językowe są, zdaniem rodziców, najważniejsze dla dziecka?

49,2% - wszystkie 4
66,9% - mówienie
38,5% - rozumienie ze słuchu
18,2% - czytanie
14,9% - pisanie

Czy i gdzie gdzie dziecko używa angielskiego poza szkołą?

72% - ogląda bajki/programy
50% - bawi się z obcojęzycznymi rówieśnikami
50% - słucha bajek/audiobooków
42% - czyta w oryginale
Jakie są najbardziej lubiane sposoby pozaszkolnej nauki angielskiego?

38% - wspólnie z rodzicem/bliskim
36% - samodzielnie: oglądając filmy/programy
20% - samodzielnie: słuchając bajek/audiobooków
17% - kurs w szkole językowej
13% - korepetycje

Jakie przedmioty są kluczowe dla przyszłości dziecka?

86% - znajomość języka angielskiego
78% - wiedza z przedmiotów ścisłych
70% - wiedza z przedmiotów humanistycznych
66% - wiedza z przedmiotów przyrodniczychCo daje znajomość angielskiego w życiu?

92% - dobra praca
89% - sukcesy zawodowe
87% - dobre zarobki
84% - podróże
83% - dobra szkoła
79% - poznawanie ciekawych ludzi
2 komentarze:

  1. Takie badania sporo pomogą w programach nauczania , ja muszę się osobiście skupić i wziąć korepetycje z przedmiotów ścisłych Preply http://maturzysta.dlastudenta.pl/artykul/Czy_matematyka_to_tylko_skomplikowane_obliczenia,116648.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo osób zna dziś biegle angielskie, teraz częściej biorą korepetycje przedmiotów ścisłych Preply http://wiadomosci.dlastudenta.pl/artykul/Top_5_gier_do_nauki_logicznego_matematycznego_myslenia,116624.html

    OdpowiedzUsuń