wtorek, 12 stycznia 2016

4 gry z kartami tematycznymi (zwierzęta)Karty tematyczne są bardzo pomocne w nauce trzy-czterolatka. Można z nimi pracować w języku polskim lub obcym. Te akurat przedstawiają 96 różnych zwierząt, więc daje to dziecku już dosyć pokaźną porcję wiedzy. Zobaczcie jak wyglądają i do jakich aktywności można je wykorzystać.

Karty są nieduże - wielkości kart do gry, dosyć cienkie, tekturowe. Wszystkie zdjęcia zwierząt wykonane są na tle środowiska, w którym żyją. Zwierzątka są więc bardzo realistyczne. Na odwrocie każdej karty znajduje się jego nazwa po angielsku wraz z transkrypcją fonetyczną, w razie gdyby rodzic nie był pewny jak wymówić nazwę danego zwierzaka.
Muszę przyznać, że po dwukrotnym powtórzeniu wszystkich nazw zwierząt Klara zapamiętała zdecydowaną większość z nich. Chętnie uczyła się nowych, do tej pory nie znanych. Dzięki kartom poznała nazwy dość nietypowych zwierzaków, jak mrówkojad czy pelikan. Ciekawe i zwykle nowe dla dziecka są też nazwy młodych zwierząt, jak szczeniak, czy jagnię.


Karty można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Podpowiem Wam jakie u nas dobrze się sprawdzają. Pomysły te są uniwersalne i dotyczą zabaw z różnymi kartami tematycznymi. 
Poniżej nasze 4 sposoby.
ważna rada: najlepiej wykonywać wszystkie zadania w języku obcym


1. Zgadywanie i odkładanie na dwie kupki. Rozkładamy karty na stole lub podłodze zdjęciem do dołu, po czym dziecko losuje kartę i stara się rozpoznać zwierzę. Dobre odpowiedzi to jedna kupka, błędne - druga. Dziecko ambitnie podchodzi do tej gry i chce, aby kupka prawidłowych odpowiedzi była jak największa :) Rodzic lub inne dziecko może być drugim uczestnikiem gry. Pod koniec podliczamy, których odpowiedzi jest więcej.

2. Kto pierwszy? Karty rozkładamy zdjęciem do góry. Rodzic mówi: "kto pierwszy pokaże <słonia>"  lub "who will first show <an elephant>" i wraz z dzieckiem stara się szybko odnaleźć dane zwierzę. Najlepiej jak w tej zabawie uczestniczy co najmniej 2 dzieci i rodzic, ale można poradzić sobie też we dwójkę.

3. Opisowo - znajdź zwierzątko, które... Teraz nieco trudniejsze zadanie. Rozkładamy karty do góry zdjęciem i zamiast podawania nazwy zwierzątka opisujemy je w jakiś sposób. Może być to opis wyglądu, tego gdzie mieszka, co je, jakie dźwięki wydaje lub jakakolwiek inna charakterystyczna cecha. Świetnie byłoby opisywać zwierzęta po angielsku. Dziecko po opisie odgaduje zwierzę i wskazuje je.

4. Układanie według rodzajów. To również zadanie dla nieco starszych dzieci. Sami wymyślamy kategorie związane z danym tematem i prosimy dziecko o odszukanie wszystkich elementów tego zbioru. W temacie zwierząt może być to np. kategoria <owady> lub <zwierzęta mieszkające w Polsce> itd. W temacie ubrań, np. <ubrania na plażę> itd. Tu już wyobraźnia i wiedza o świecie pomoże nam uatrakcyjnić tę grę.Moja opinia (karty): 5/50 komentarze:

Prześlij komentarz