sobota, 17 października 2015

Dlaczego tyle słuchamy?
Na ten temat chciałam napisać kilka słów już dawno. Słuchamy właściwie od zawsze. Dlaczego jest to tak ważne? Czego warto słuchać? I jak wprowadzić w zabieganą codzienność trochę obcojęzycznych melodii? Zapraszam do zapoznania się odpowiedziami na te pytania :)

Naszą przygodę ze słuchaniem obcojęzycznych nagrań zaczęłyśmy prozaicznie - od włączania ich w samochodzie. Najpierw były to krótkie trasy, później codziennie dość długie podróże do przedszkola i niekiedy stanie w korkach... Płyty z piosenkami i opowiadaniami umilały nam ten czas. Dzięki tym podróżom przesłuchałyśmy całkiem sporo płyt. Klara miała oczywiście swoje ulubione, no i zdecydowanie wolała piosenki od czytanych opowiadań :)

Teraz już nie pokonujemy codziennie takich tras, więc w samochodzie słuchamy rzadziej, a częściej w domu.

Jeśli chodzi o wybór materiałów przeznaczonych do słuchania, to można kupić same płyty lub płyty w zestawach z książkami.

Z płyt polecam "Happy Hoppy - English for Children" (LINGEA) - płyta ma dołączony folderek z tekstami piosenek i obrazkami, które dziecko może śledzić podczas słuchania. Również bardzo wysoko oceniam płytę z najpopularniejszymi piosenkami wydaną w Niemczech - jej recenzję znajdziecie tutaj.Wiele płyt występuje w komplecie z książkami, lub może odwrotnie - książki z płytami :)
Całkiem niezłe są te pozycje:
Hello Happy Rhymes (wyd. Express Publishing) - książka z płytą, na której nagrane są opowiadania i piosenki opracowane na podstawie tradycyjnych wierszyków, jednak są to wersje dalekie od tradycyjnych. Znajdziemy tu takie piosenki jak "Baa baa black sheep", "Humpty Dumpty", czy "Hickory Dickory Dock". Plusem tego wydania są dołączone do każdego nagrania kolorowanki i zadania pomagające zapamiętać jego treść.
Angielski dla dzieci Piosenki (wyd. EDGARD) - to zestaw w piosenek dla dzieci wraz z tekstami angielskimi, tłumaczeniem i prostym zapisem nut. Ta płyta jest dość nierówna, gdyż niektóre piosenki są naprawdę ładnie opracowane i mają tradycyjne brzmienia, inne natomiast są ciężkie w odbiorze, ze względu na zbyt mocne udziwnienia.


Uczę się francuskiego śpiewająco (wyd. Nowela) - bardzo przyjemna pozycja z piosenkami w języku francuskim. Piosenki na tej płycie ułożone są tematycznie, a każda z nich poprzedzona jest odczytaniem zwrotów, które pojawiają się w piosenkach. W ten sposób dziecko dwukrotnie słyszy każde z nowych wyrażeń i szybciej zapamiętuje.
Tak więc odpowiadając na pytanie DLACZEGO TYLE SŁUCHAMY?

1. Dziecko zupełnie bez wysiłku osłuchuje się z językiem - dlatego tak ważne jest, aby jakość nagrań była jak najlepsza i aby były one wykonywane przez rodzimych użytkowników języka lub osoby z bardzo dobrym akcentem.

2. Oprócz typowego osłuchiwania się, dziecko zapamiętuje nowe melodie i słowa - ćwiczy pamięć, a później chętnie powtarza te piosenki.

3. Piosenki umilają nam czas. Tradycyjne angielskie wykonania są niezwykle melodyjne i szybko wpadają w ucho.

4. Kiedy nie mamy czasu lub możliwości popracować z dzieckiem nad językiem w inny sposób, włączanie mu nagranych piosenek i opowiadań w pewnym sensie "załatwia sprawę" - dziecko bez wysiłku i naszego wkładu przyswaja język.

5. Słuchać można praktycznie wszędzie - w samochodzie, w domu, na wakacjach... Wystarczy tylko pamiętać o wrzuceniu kilku płyt do torebki, a wasze maluchy na pewno zawsze się ucieszą gdy je usłyszą :-)0 komentarze:

Prześlij komentarz