poniedziałek, 27 października 2014

Czy trzeba zaczynać od ABC?
Dzisiaj będzie pewna ciekawostka związana z nauką alfabetu. Nie wiem jak Wy, ale ja wcześniej nie miałam świadomości, że kolejność wprowadzania dziecku liter może mieć jakieś znaczenie. Zobaczcie jak w skrócie wygląda to w pedagogice Montessori.
Kolejność wprowadzania nowych liter

Czy wydaje Wam się, że powinno się przedstawiać dziecku litery w kolejności alfabetycznej?
Otóż, według nurtu pedagogicznego Marii Montessori lepsza jest inna kolejność. Zgodnie z  tą teorią litery należy wprowadzać według dźwięków fonetycznych w taki sposób, aby jak najszybciej umożliwić dziecku tworzenie wielu słów z dotychczas poznanych liter (czy dźwięków).

Szkoły Montessori różnią się nieco między sobą i nie ma jednej ustalonej kolejności wprowadzania liter, ale dopuszcza się kilka zbliżonych możliwości. Jak twierdzą Montessorianie każdy ze sposobów będzie korzystnie wpływał na umiejętność późniejszego czytania i pisania przez dziecko.


Istnieje przekonanie, że pierwszą wprowadzaną literą powinna być pierwsza litera imienia dziecka.


Następnie przedstawiamy literki według takiej kolejności:


1) Wg Montessori Matters (red. Mary Ellen Carinato):

s  m  t  a  p  f  c
r  b  l  i  g  n  d
h  j  k  w  o  u  v
y  z  x  q  e

2) Wg How to Raise an Amazing Child the Montessori Way (autor Tom Seldin):
c  m  a  t 
s  r  i  p
b  f  o  g 
h  j  u  l
d  w  e  n
k  q  v  x  y  z 

3) Inne zestawienie Montessori:

m  s  a  t

b  f  o  x
w  i  g   l  j
c  u  p  z

h  e  n  r  d

v  k  q  y 

Wyróżniłam literę A - zwykle wprowadzaną jako pierwszą. Jak widzimy, w zestawieniach jest wysoko, ale nie na pierwszym miejscu. B natomiast pojawia się już znacznie dalej, a przeważnie najpierw uczymy nasze dzieci właśnie trzech pierwszych liter alfabetu. Zaznaczyłam też pierwszą literkę imienia Klary. I tu podobnie, zasada w miarę się pokrywa - K w każdym z zestawień jest prawie pod koniec. A myślałam, że to taka "ważna" literka ;)Wkrótce o nauce literek w praktyce!


2 komentarze:

  1. Jestem zadowolona , że trafiłam na twój blog ponieważ od jakiegoś czasu chciałam wprowadzić język angielski córce :) . Będe częstym gościem . Nominuje twój blog do Liebster blog award szczegóły u mnie http://papisiowo.blogspot.no/2014/10/nominacja-do-liebster-blog-award.html

    OdpowiedzUsuń